V povezovanju je moč

Skupaj s sestrsko agencijo Movit so 21. novembra izvedli konferenco o aktivnem državljanstvu in participaciji KDAJ? ZDAJ!

Z njo smo želeli osvetliti tematiko aktivnega (evropskega) državljanstva in ugotoviti, kako se jo lahko zasleduje v projektih na različnih področjih programa Erasmus+, da bi naše pogodbenike opolnomočili za vključevanje te prioritete v svoje projekte.

Za uvod je dr. Eva Klemenčič iz Pedagoškega inštituta je predstavila Mednarodno raziskavo državljanske vzgoje in izobraževanja (ICCS 2022) in trende na področju državljanske vzgoje in izobraževanja, ki se dotikajo državljanske vednosti, stališč, do pomembnih družbenih vprašanj, in državljanskega udejstvovanja. Povzetki raziskave so na voljo tukaj.

Skoraj 100 udeležencev je v nadaljevanju spoznalo primere dobrih praks projektov na tem področju, s katerimi slovenske izobraževalne institucije ter mladinske organizacije ali organizacije, ki delajo z mladimi bogatijo in spreminjajo izobraževalni prostor ter področje mladinskega dela. 

Z nami so bili:

  • Društvo IMPRO
  • Strokovni izobraževalni center Alme M. Karlin
  • Univerza v Mariboru
  • Sindikat Mladi Plus
  • Zavod PIP – Pravni in informacijski center Maribor
  • Biotehniški izobraževalni center Ljubljana
  • Društvo Parada ponosa
  • III. gimnazija Maribor
  • Javni zavod za šport, turizem, kulturo, mladino in socialnovarstvene storitve Sotočje Medvode

Najlepša hvala vsem, ki ste delili svoje dragocene izkušnje in s tem obogatili tudi nas. Spoznali smo, da je možnosti za aktivno sodelovanje in povezovanje je res veliko, treba jih je le izkoristiti in to vključiti že v načrtovanje projekta. Učinki takih projektov se kažejo na več ravneh – od lokalnega okolja, pa tudi na sistem in odločevalce.

Za zaključek sta nam svoj pogled na aktivno participacijo predstavili navdihujoči govorki:

Sonja Merljak Zdovc, urednica portala Časoris, ki je poudarila, da aktivno državljanstvo in medijska pismenost hodita z roko v roki in da se moramo vsi potruditi, da vzgojimo novo generacijo informiranih aktivnih državljanov.

Tjaša Arko, Slovenska Filantropija pa je izpostavila, da sta tudi aktivno državljanstvo in prostovoljstvo zelo povezana, saj ne čakaš, da bo nekdo drug naredil nekaj namesto tebe, ampak se sam aktiviraš. Mladi se bodo aktivirali na tistih področjih, ki jih zanimajo, le pomagati jim moramo, da najdejo smisel. Tu pa je zelo pomembna vloga mentorjev, da spodbujajo aktivacijo mladih in jim pri tem zaupajo.

Cilj konference je bil, da udeleženci dobijo nove ideje za vključevanje prioritete aktivne participacije v svoje mednarodne projekte, navežejo poznanstva s kolegi iz istega ali drugega področja in se vrnejo domov motivirani, s svežimi idejami za svoje delo. Prezentacije bomo kmalu objavili na spletni strani konference.

Oznake:
CMEPIUS
Skip to content