Program Erasmus+ se na področju izobraževanja odraslih osredotoča na izboljšanje socialno-ekonomske odpornosti odraslih, ki se soočajo z zahtevnimi pogoji za osebni napredek. To vključuje izboljšanje jezikovnih, matematičnih, digitalnih in drugih spretnosti za spodbujanje večje samostojnosti med ranljivimi odraslimi.
Da bi bolje uskladili raziskovalne dejavnosti za krepitev učinkov mednarodnega sodelovanja in projektov mobilnosti v izobraževanju odraslih ter omogočili nadaljnji razvoj in izboljšanje kakovosti programa Erasmus+, je bila leta 2022 ustanovljena transnacionalna raziskovalna mreža RIA-AE (Raziskovalno osnovana analiza učinkov programov Erasmus+ za izobraževanje odraslih). CMEPIUS v mreži sodeluje skupaj še z 20-imi nacionalnimi agencijami.
Raziskava o učinku mednarodnega sodelovanja bo v okviru mreže izvedena v treh krogih. Za nami je prvi krog raziskave, na osnovi katerega je pripravljeno tudi Nacionalno poročilo o učinku programa Erasmus+ na področje izobraževanja odraslih v Sloveniji.
Iz nacionalnih poročil vseh sodelujočih držav je bilo pripravljeno tudi mednarodno poročilo, dostopno tukaj. Več o sami raziskavi in mreži RIA-AE si lahko preberete na portalu EPALE.
Študija prinaša zanimive in dobrodošle uvide o učinkih programa v različnih državah, zato vse izobraževalce odraslih toplo vabimo k branju.