Institucije, ki sodelujemo v programu Erasmus+, pogosto v okviru programa organiziramo različne dogodke, kjer povezujemo domače in mednarodne udeležence (npr. #Erasmusdays, različni sejmi doma in v tujini, delavnice za udeležence mobilnosti, diseminacijski in multiplikativni dogodki, mednarodna srečanja, seminarji, konference …). Tovrstni dogodki potekajo ne glede na velikost in vrsto institucij ali tip projektov, s katerimi institucije sodelujejo v programu.
Ne glede na tip ali namen dogodka, lokacijo, število udeležencev, pa vsak dogodek, ki ga organiziramo, pušča sledi tudi v okolju. Skladno s smernicami programa Erasmus+, si moramo prizadevati, da so te čim manjše in skušati v vse aktivnosti, povezane s programom, vpeljati načela trajnostnega ravnanja. Pri načrtovanju in organizaciji dogodkov imamo kot organizatorji in/ali pobudniki velik vpliv na to, kako lahko zmanjšamo okoljski vpliv vsake tovrstne aktivnosti. Prav tako lahko skozi zeleno podobo dogodkov okolico ozaveščamo o trajnostnih načinih ravnanja ter spodbujamo širše spremembe v ravnanju posameznikov in institucij, s katerimi sodelujemo oz. vstopamo v stik. Zlasti institucije, ki smo delujemo na področju izobraževanja, imamo velik vpliv, saj delujemo tudi kot multiplikatorji.
Priporočamo vam, da pri organizaciji dogodkov pomislite tudi na naslednje elemente:
- Način izvedbe dogodka: Ali je smiselno dogodek izvesti na daljavo in se izogniti dolgim potovanjem in letalskim emisijam?
- Lokacija dogodka: Ali je lokacija enostavno dostopna z javnim prevozom? Je ponudnik zavezan k načelom trajnostnega delovanja, ima morda kak certifikat, ki izkazuje okolju prijazno delovanje ali se npr. povezuje z lokalnimi ponudniki?
- Prevoz: Ali se lahko izognete potovanju z letalom? Kako lahko pomagate udeležencem organizirati potovanje, da bo najmanj obremenjujoče za okolje?
- Prehrana: Kako boste organizirali prehrano, ne da bi po postrežbi zavrgli večje količine, a da je bo ravno prav za vse, lahko morebitne viške podarite kaki dobrodelni organizaciji? Bo na voljo lokalno pridelana, morda ekološka ali veganska prehrana? Se lahko izognete odvečni embalaži, posodi in priboru za enkratno rabo?
- Brezpapirni dogodki: Katere informacije, materiale in gradiva lahko posredujete samo v elektronski obliki? Lahko uporabite recikliran papir in okolju prijazna pisala?
- Ravnanje z odpadki: Kateri odpadki so najboljši? – Tisti, ki jih ni. Ali res potrebujete vse stvari, ki jih načrtujete kupiti, se morda lahko čemu izognete, izposodite, kupite rabljeno ali trajno uporabljate?
- Komuniciranje »zelenih dogodkov«: Razmislite, kako boste udeležencem dogodka, ponudnikom in drugim vključenim posredovali jasno sporočilo – da vaše odločitve in (ne)izbire izhajajo iz načel organizacije trajnostnih dogodkov.
Več konkretnih priporočil in primerov k posameznim elementom organizacije trajnostnih Erasmus+ dogodkov najdete v poglavju »Organizacija trajnostnih dogodkov v povezavi z aktivnostmi v programu Erasmus+« našega priročnika »Zeleni Erasmus+«.