CMEPIUS: Pregled leta 2024

V februarju smo zaključili prve roke za projekte Erasmus+ v letu 2025, natančneje za akcijo KA1. Naj bo to priložnost, da se ozremo nazaj in pogledamo, kaj smo dosegli v minulem letu. Na CMEPIUS-u smo pripravili pregled leta 2024, v katerem smo zajeli najpomembnejše podatke in utrinke, povezane s programom Erasmus+, pa tudi drugimi pobudami, ki jih pokrivamo. Podatki so odraz naših skupnih prizadevanj k lepšim in boljšim mednarodnim izkušnjam.

Razpis Erasmus+ 2024

Na področju programa Erasmus+, ki je naš krovni program, smo v letu 2024 prejeli 653 vlog, odobrili smo jih 351, pri čemer smo razdelili preko 32 milijonov evrov sredstev za izpeljavo teh projektov. Dobrih 28 milijonov evrov na področju KA1 in skoraj 4 milijone in pol na področju KA2.

V letu 2024 je bilo preko programa Erasmus+ v Sloveniji izvedenih preko 10.000 odhodnih mobilnosti in preko 11.000 dohodnih mobilnosti. Med odhodnimi mobilnostmi prednjačijo mobilnosti strokovnega osebja (30,1 %), med dohodnimi mobilnostmi pa so v Slovenijo v največjem številu prišli študentje – ti predstavljajo 34,6% vseh dohodnih mobilnosti.

Mobilnosti smo analizirali tudi glede na izobraževalna področja, in sicer lahko rečemo, da so na odhodne mobilnosti v letu 2024 največkrat odšli na področju terciarnega izobraževanja, kjer je bilo izvedenih kar 40.2 % vseh odhodnih mobilnosti. Enako velja tudi za dohodne mobilnosti, ki so bile prav tako v največjem številu izvedene na področju terciarnega izobraževanja, in sicer kar v 47,2 %.

Tri najbolj priljubljene države gostiteljice so bile v letu 2024 Španija, Portugalska in Italija; najpogostejše države pošiljateljice pa so bile lani Španija, Francija in Nemčija.

Programske prioritete v letu 2024

V letu 2024 smo tako pri vsebini projektov kot pri njihovem izvajanju spodbujali štiri ključne prioritete: vključevanje in raznolikost, okolje in boj proti klimatskim spremembam, digitalni prehod ter sodelovanje v demokratičnem življenju, skupne vrednote in državljanska angažiranost.

Na področju okolja in boja proti klimatskim spremembam, v primerjavi z letom 2023,  beležimo 8,7 % povišanje mobilnosti, ki so izbrale trajnostni način potovanja. V letu 2024 pa se je povišal tudi delež udeležencev iz okolij z manj priložnostmi, in sicer kar za 32,1 %.

Vabimo vas, da si bolj poglobljene informacije in statistike o naših dogodkih, večletnih medinstuticionalnih sodelovanjih ter pobudah eTwinning, EPALE ter Study in Slovenia, preberete v dokumentu, ki smo ga pripravili v ta namen.

CMEPIUS: Pregled leta 2024

Oznake:
CMEPIUS
Skip to content