CMEPIUS je v sodelovanju z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje podelil nacionalna priznanja za najbolj izstopajoče mednarodne projekte v programih Erasmus+ in eTwinning ter evropske nagrade za inovativno poučevanje za leto 2023. Hkrati smo na dogodku obeležili 20. letnico delovanja Centra.
Prireditev je otvorila direktorica CMEPIUS-a, dr. Alenka Flander, ki je svoj uvodni nagovor začela z opisom CMEPIUS-a izpred 20 let: »Od takrat pa do danes se je ogromno spremenilo, ne samo na CMEPIUS-u, pač pa tudi v širšem okolju, na naših institucijah. S številnimi našimi šolami, vrtci in drugimi institucijami smo skupaj rasli, se učili in iskali najboljše načine, kako mednarodno sodelovanje čim bolj smiselno uporabiti.« Izpostavila je, da so v zadnjih 20 letih slovenske izobraževalne institucije postale prepoznane kot relevanten in strokoven partner doma in v mednarodnem prostoru. V tem času smo na CMEPIUS-u pričeli tudi s podeljevanjem priznanj kakovosti: »Naši nagrajenci so tiste zgodbe o uspehu, ki navdušujejo, ki dajejo navdih in širijo obzorja ter stopajo iz utečenih okvirjev z namenom izboljšati kakovost svojega dela ter verjamejo v sodelovanje in skupne vrednote.«
Dr. Flander je ob tej priložnosti nekaj besed namenila tudi pomenu in poslanstvu vodenja javnih organizacij in organizacij na sploh: »Močna ekipa temelji na zaupanju. Zaupanje pa je dvosmerna pot – vodja mora zaupati svoji ekipi, da vsi člani lahko opravijo zadano nalogo. Ekipa pa mora zaupati viziji vodje in smeri, ki jo je začrtal.« Svoj govor je zaključila s čestitkami nagrajencem pa tudi ekipi CMEPIUS-a: »Tako nagrajencem in moji ekipi je skupno to, da jih odlikuje odločnost, volja in predanost, da uresničijo zadano ne glede na ovire, ki so se jim tekom dela postavile na pot. Vsem dobitnikom priznanj zato iskrene čestitke za prispevek k bolj humani, srčni in odprti družbi znanja in veliko uspeha tudi v prihodnje, z jabolkom kakovosti!«
Zbrane je nagovoril tudi minister za vzgojo in izobraževanje, dr. Darjo Felda, ki je uvodoma povedal, da so današnje nagrade priznanje za vse, ki v projekte Erasmus+ vlagajo izjemen trud in z učinki svojih projektov presegajo meje lastne organizacije, hkrati pa navdih tistim, ki na področje mednarodnega izobraževanja šele vstopajo. Izpostavil je, da sodelovanje v programu Erasmus+ že nekaj časa ni več izjema, pač pa prej pravilo. »Sodelovanje v projektih Erasmus+ prinaša izjemne učinke in na bolje spreminja tiste, ki so v projektih neposredno udeleženi, njihove organizacije, lokalna okolja, v nekaterih primerih pa celo izobraževalne sisteme in širša družbena okolja,« je povedal minister. Čestital je tudi CMEPIUS-u ob jubileju in dodal, da »20 let soustvarjanja izjemnih izobraževalnih zgodb nikakor ni malo, zato iskrene čestitke za vsa ta uspešna leta«.
Po uvodnih nagovorih je sledila podelitev priznanj, in sicer: jabolk kakovosti za odlične prakse mednarodnega sodelovanja v programu Erasmus+, zlatega kabla zaprojekt v okviru pobude eTwinning in evropskih nagrad za inovativno poučevanje, ki jih podeljuje Evropska komisija. Prejemniki slednjih so se novembra že udeležili slavnostnega sprejema v Bruslju, tokrat pa so jim v živo čestitali še predstavniki nacionalne agencije in Ministrstva za vzgojo in izobraževanje. Vse tri nagrade odražajo vrednote, ki so skupne vsem, ki delujejo na področju vzgoje in izobraževanja in si prizadevajo spreminjati svet na bolje. Nagrajencem pomenijo tako čast kot odgovornost, da s svojo lastno zgodbo o uspehu sooblikujejo prihodnost in predstavljajo veliko motivacijo vsem, ki se na pot mednarodnega sodelovanja šele podajajo.
PREJEMNIKI NAGRAD
Jabolka kakovosti so prejeli najboljši projekti v okviru programa Erasmus+, na štirih področjih izobraževanja.
Na področju splošnega šolskega izobraževanja so nagrade prejeli:
- Vrtec Beltinci za projekt »Vrtec pod krošnjami, razvoj in implementacija kurikuluma gozdne pedagogike za vrtce«,
- Prva gimnazija Maribor za projekt »STEM na tretjo – Tri EU šole v STEM projektu« in
- Center IRIS za projekt »Gluhoslepota – dvig kompetenc učiteljev za poučevanje gluhoslepih otrok v Centru IRIS«.
Na področju poklicnega in strokovnega izobraževanja je nagrado prejel:
- Fraport Slovenija, upravljanje letališč, d. o. o. za projekt »Improving Firefighting Skills for Efficient Use of Environment Friendly Extinguishing Foam Agents«.
Na področju terciarnega izobraževanja sta nagradi prejela:
- Univerza v Ljubljani, Fakulteta za arhitekturo za projekt »CA2RE+ – Collective Evaluation of Design Driven Doctoral Training« in
- B2 Visoka šola za poslovne vede, zavod za projekt »KA107 – mobilnost na področju terciarnega izobraževanja med državami programa in partnerskimi državami«.
Na področju izobraževanja odraslih pa sta nagrado prejela:
- Zavod za izobraževanje in kulturo Črnomelj za projekt »Gledališče enakosti: socialno vključevanje skozi gledališče« in
- Pomurske lekarne Murska Sobota za projekt »Opolnomočenje starejših pacientov za pravilno uporabo zdravil«.
Nagrada zlati kabel je bila podeljena v eni starostni kategoriji, in sicer:
- Starostna kategorija 16–19 let: Dijaški dom Nova Gorica za projekt »Euro The New Currency«
Prejemnika evropskih nagrad za inovativno poučevanje 2023 sta bili razglašena že septembra, v novembru pa so se predstavniki udeležili tudi slavnostne prireditve v Bruslju. Prejemnika sta:
- Osnovna šola Radlje ob Dravi, prejemnica nagrade v kategoriji osnovnošolsko izobraževanje za projekt »proSTEMgirls« in
- Šolski center Ptuj, prejemnik nagrade v kategoriji poklicno in strokovno izobraževanje za projekt »Go-Car-Go Plus«.