Združenje gluhoslepih Slovenije DLAN, strokovna organizacija za osebe z gluhoslepoto, je s projektom Učenje skozi dotik močno izboljšalo usposobljenost strokovnjakov in prostovoljcev za delo z osebami z gluhoslepoto.
O projektu
Projekt je namenjen nabiranju novih strokovnih znanj s področja gluhoslepote, pa tudi spoznavanju načinov sporazumevanja z osebami z gluhoslepoto.
Rezultati projekta
V okviru projekta Erasmus+ so pridobili nova znanja in metode za delo z gluhoslepimi, kot so hand-under-hand, znak na dlani, komunikacijski simboli, metode avgmentativne in alternativne komunikacije, razvili pa so tudi praktične komunikacijske predloge in kartice, ki olajšujejo dostop do informacij, učnih priložnosti ter povečujejo samostojnost in kakovost življenja oseb z gluhoslepoto.
Osebe z gluhoslepoto so bile vključene v vse aktivnosti in vsa usposabljanja so bila prilagojena njihovim potrebam, kar jim je zagotovilo enakovreden dostop do znanja in odraža uresničevanje načela vključevanja in raznolikosti.
Učinki projekta
Skozi obravnavo konkretnih primerov iz prakse, so se udeleženci projekta lahko seznanili s tem, kako pri otrocih in odraslih z gluhoslepoto razvijati kompleksen komunikacijski sistem. Projekt je okrepil strokovno usposobljenost Združenja DLAN in prispeval k izboljšanju pravnega okvira oseb z gluhoslepoto v Sloveniji. S projektom so prispevali k razvoju stroke v Sloveniji, izboljšanju kakovosti življenja oseb z gluhoslepoto ter spodbujanju enakopravnosti in dostopnosti v družbi.
Več na spletni strani projekta.
Združenje gluhoslepih Slovenije DLAN je za projekt prejelo jabolko kakovosti 2024 v kategoriji splošnega izobraževanja odraslih.
Vse prejemnike omenjene nagrade in opis nagrajenih projektov najdete tudi v tej brošuri.
Za ogled ostalih primerov obiščite stran Primeri dobrih praks.