STEM na tretjo – Tri EU šole v STEM projektu

Prva gimnazija Maribor je Projekt »STEM na tretjo« ali »STEM3« izvajala skupaj z dvema partnerskima šolama – z Angleško-češka gimnazijo iz Čeških Budejovic in s I. gimnazijo iz Zagreba. To je bil njihov prvi Erasmus+ projekt v katerem so imeli vlogo šole koordinatorice.

O projektu

Projekt je omogočil dijakom, ki izkazujejo poglobljen interes za naravoslovje, da pridobijo izkušnjo sodelovanja pri celotnem ciklu znanstvene raziskave. Poleg raziskovalnega dela, ki ni vključeno v redni pouk biologije in kemije, je sodelovanje pri projektu krepilo tudi poglobljeno okoljsko ozaveščanje ter ga povezalo z meritvami, vezanimi na okolje.

Vzporedno je projekt omogočil sodelujočim učiteljem, da preizkusijo nove metode dela ter se pri tem primerno opolnomočijo tudi na področju IKT kompetenc.

Visokokakovostne so bile tako aktivnosti na lokalnem nivoju kot tudi dejavnosti med mobilnostmi. Glede na zaključke evalvacije so dijaki izpostavili, da so pridobili zlasti pomembne eksperimentalne, komunikacijske in organizacijske kompetence, zelo pozitivno pa se je ovrednotilo tudi učinek projekta v smislu poglobljenih znanj in praktičnih spretnosti ter dviga digitalnih kompetenc in okoljske ozaveščenosti.

Učitelji so tekom projekta usvojili tudi nove učne metode, ki jih bodo uporabili pri nadaljnjem delu, izdelali novo učno gradivo (priprave, navodila za eksperimentalno delo, delovne liste) in pridobili samozavest in motivacijo za nadaljnje mednarodno sodelovanje.

Širši učinki projekta

Onesnaženost zraka in voda ni le lokalni ampak tudi regionalni in globalni problem. S projektom so dvignili okoljsko ozaveščenost najprej sodelujočih, nato pa tudi drugih dijakov na šolah in v lokalni skupnosti.

Projekt je bil predstavljen tudi na več seminarjih in konferencah na nacionalnem in mednarodnem nivoju.

Več o projektu tukaj.

Prva gimnazija Maribor je kot koordinator projekta zanj prejela jabolko kakovosti 2023 v kategoriji splošnega šolskega izobraževanja.

Vse prejemnike omenjene nagrade in opis nagrajenih projektov najdete tudi v tej brošuri.



Za ogled ostalih primerov obiščite stran Primeri dobrih praks.

CMEPIUS
Skip to content