Nove poti, nove priložnosti

Ljudska univerza Ravne na Koroškem je želela s projektom povečati kakovost dela znotraj organizacije in postati ustanova, ki širi kulturo učenja.

Zastavili so si številne cilje, ki so jih tudi uspešno izpolnili:

  • podpreti poklicni razvoj osebja, ki delajo na področju izobraževanja in usposabljanja odraslih za inovacije in izboljšave v kakovosti poučevanja in usposabljanja;
  • izboljšati znanje na področju uporabe sodobnih informacijsko-komunikacijskih tehnologij pri poučevanju in učenju tujih jezikov;
  • prilagoditi formalno in neformalno izobraževanje potrebam na trgu dela in za sodobno družbo;
  • povečati ponudbo učnih priložnosti za manj izobražene posameznike in druge ranljive skupine;
  • upokojencem omogočiti aktivno in zadovoljno tretje življenjsko obdobje;
  • omogočiti čezmejno oz. mednarodno sodelovanje organizacije s podobnimi institucijami;
  • izmenjati in nadgraditi izkušnje, znanja in kompetence vseh zaposlenih.
O projektu

Skupina zaposlenih se je udeležila izobraževalnega obiska na delovnem mestu v organizaciji za izobraževanje odraslih v Andaluziji, kjer so opazovali aktivnosti in predstavitve organizacije gostiteljice s poudarkom na jezikovnih programih za odrasle z nizko stopnjo predznanja in integracije.

Posvetili so se predvsem uporabi internetno komunikacijskih tehnologij pri poučevanju tujega jezika, opolnomočenju ranljivih skupin, prilagajanju formalnih in neformalnih izobraževalnih programov trgu dela in sodobni družbi, motivaciji in svetovanju odraslim iz ranljivih skupin.

Del projekta je bila tudi udeležba na strukturiranem tečaju, kjer se je zaposlena seznanila z novostmi na področju informacijsko-komunikacijske tehnologije.

Rezultati projekta

Z mobilnostjo so udeleženci pridobivali vsebinske spretnosti in kompetence ter nadgrajevali znanje, povezano z njihovim strokovnim profilom. Okrepil so  občutek povezanosti in skupinske pripadnosti organizaciji. S primerjavo področij vodenja, upravljanja organizacije, financiranja in kadrovanja različnih organizacij lahko lažje ocenjujejo in nadgrajujejo kakovost dela znotraj organizacije.

Na LU Ravne na Koroškem so po mobilnost začeli v praksi uporabljati nove zamisli in ideje, kako motivirati ljudi za nadaljnje izobraževanje in usposabljanje, ki so se porodile tekom projekta.

Z novimi spoznanji na področju izobraževalnih programov in integracije priseljencev lažje prilagajajo formalno in neformalno izobraževanje potrebam na trgu dela in potrebam sodobne družbe.

Vpeljali so dva nova izobraževalna programa za priseljence in za starejše. Novo pridobljena znanja na področju IKT in izboljšanje digitalne spretnosti so v korist udeleženki, organizaciji in udeležencem formalnih in neformalnih programov, saj so nove metodološke pristope in IKT-tehnologijo vpeljali najprej na področje poučevanja tujih jezikov, nato pa še na ostala področja.

Z izvedbo delavnice za zaposlene in ostale strokovne delavce so prenesli znanje s področja IKT-tehnologije. Udeleženci so izboljšali znanje tujih jezikov, kulturne in državljanske kompetence, zmožnosti vzpostavljanja stikov z ljudmi, ki ne govorijo istega jezika.

Učinki projekta

Projekt je pozitivno vplival na udeležence mobilnosti, na organizacijo in lokalno skupnost, predvsem pa so pomembni pozitivni učinki, ki se odražajo na učečih se.

Med učinke, ki so vplivali na udeležence: novo pridobljena znanja na področju IKT, izboljšanje digitalnih spretnosti, nove izkušnje in znanja na področju izobraževalnih programov in integracije priseljencev, širši pogled na problematiko pomanjkanja motivacije za vključevanje ranljivih skupin v izobraževanje, izboljšanje praktičnih spretnosti, vezanih na načrtovanje, organizacijo in vodenje projektov, novo mrežo strokovnih stikov in povečanje zadovoljstva s svojo zaposlitvijo, izboljšano znanje tujega jezika, kulturno ozaveščenost in izražanje ter boljše socialne in državljanske kompetence.

Učinki, ki so pozitivno vplivali na organizacijo pa so razširitev izobraževalne ponudbe (specializirani jezikovni programi za starejše, program za lažjo integracijo priseljenk) in večje število udeležencev, razvoj in vpeljava dobrih praks, inovacij in izboljšav na področju poučevanja in usposabljanja, predvsem učenja na daljavo. Mobilnosti so prispevale k razvoju človeških virov, med zaposlenimi se je okrepil občutek povezanosti in skupinske pripadnosti organizaciji.

Ljudska univerza Ravne na Koroškem je z mobilnostjo postala prepoznavnejša v lokalnem okolju. Učinki projekta so vplivali na lokalno skupnost: več možnosti za učenje v lokalnem okolju,  izobraževanja, prilagojena potrebam in interesom lokalne skupnosti, boljše povezovanje in sodelovanje z ostalimi organizacijami v okolju, ki so aktivne na področju družbe, kulture, zaposlovanja in izobraževanja.

Pozitivni učinki projekta neposredno na učeče se: novi programi, prilagojeni potrebam sodobne družbe, namenjeni predvsem ranljivim skupinam (programi za lažjo integracijo priseljenk, programi tujih jezikov, ki so prilagojeni potrebam in interesom starejših). V okviru svetovanja v izobraževanju odraslih na osnovi primerov dobrih praks iz tujine nudijo prilagojena svetovanja in učno pomoč priseljencem za lažjo integracijo. Z učečimi se delijo znanje o kulturni in naravni dediščini držav mobilnost, deležni so kakovostnih izvedb izobraževanj na daljavo.

Več o projektu na spletni strani EPALE



Za ogled ostalih primerov obiščite stran Primeri dobrih praks.

CMEPIUS
Skip to content