FARming as an employment opportunity for people with Mild Intellectual Disability Acronym: FARMID

Motnje v duševnem razvoju se pojavljajo pri približno 1% prebivalcev EU, pri tem gre v večini primerov (85%) za lažjo motnjo v duševnem razvoju (LMDR). Osebe z LMDR so pogosto težje zaposljive, saj običajno dosežejo nižjo stopnjo formalnega izobraževanja, primanjkljaji pa se lahko kažejo tudi na njihovi prilagoditveni sposobnosti, ki še dodatno negativno vpliva na zaposlitvene možnosti.

Rdeča nit projekta FARMID je vključevanje ranljivih skupin v kmetijske dejavnosti. Oblikoval se je nov program usposabljanja za kmetovalce, ki želijo delovati na področju socialnega podjetništva v kmetijstvu oz. na podeželju in jih opremil z znanjem, spretnostmi in kompetencami  s področja zaposlovanja oseb z lažjo motnjo v duševnem razvoju.

O projektu

Biotehniški center Naklo, ki je nosilec projekta, je skupaj s partnerji raziskal področje zaposlovanja oseb z lažjo motnjo v duševnem razvoju. Gre za novo obliko socialnega in ekonomskega vključevanja, ki tako zaposlenemu kot tudi zaposlovalcu prinaša številne pozitivne učinke. Osebe z lažjo motnjo v duševnem razvoju so pogosto težje zaposljive zaradi nižje stopnje formalnega izobraževanja, primanjkljaji pa se kažejo tudi pri njihovih prilagoditvenih sposobnostih. Projekt je kmetom ponudil uporabna orodja in smernice pri zaposlovanju teh oseb na kmetijah, v pomoč pa so jim tudi številne študije primerov iz različnih držav, ki jih lahko preberete na spletni strani projekta FARMID.

Da pa kmetje ne bi bili prepuščeni sami sebi, imajo na voljo tudi program usposabljanja, ki je nastal v okviru projekta.

Širši učinki projekta

Poleg naštetega so rezultati projekta vključeni na višjo šolo kot modul terapevtska in socialna dejavnosti na podeželju. Osebe z lažjo motnjo v duševnem razvoju z delom na kmetiji izboljšujejo ne samo svoje psihofizično stanje, temveč tudi komunikacijske sposobnosti, postajajo bolj samozavestni, samostojni in finančno neodvisni.

Biotehniški center Naklo je za projekt prejel jabolko kakovosti 2021 v kategoriji poklicnega in strokovnega izobraževanja. Vse prejemnike omenjene nagrade in opis nagrajenih projektov najdete tudi v tej brošuri.



Za ogled ostalih primerov obiščite stran Primeri dobrih praks.

CMEPIUS
Skip to content