Digitalno pripovedovanje zgodb za izboljšanje spretnosti in opolnomočenje oseb z motnjami v duševnem razvoju – DigiStorID

Center za izobraževanje in kulturo Trebnje je kot koordinator projekta povezal šest držav, s katerimi so razvili inovativna učna orodja za učitelje, ki jim pomagajo pri razvijanju spretnosti in opolnomočenju oseb z motnjami v duševnem razvoju.

O projektu

Pojem ”digital storytelling” pomeni enostaven in kreativen proces, skozi katerega osebe, ki imajo malo ali nič izkušenj z delom na računalniku, usvojijo osnovne veščine in lahko skozi kratek film povedo osebno zgodbo. Pri tem lahko uporabijo slike, zvok, tekst ali kateri drugi material, ki obstaja v elektronski obliki. Posamezniki lahko tako povedo zgodbo, predstavijo ideje ali izrazijo svoj pogled.

Izražanje preko digitalnih zgodb osebam z motnjo v duševnem razvoju omogoča večjo dostopnost, udeležbo in učno uspešnost v vseživljenjskem učenju. Prav tako pa razširjanje njihovih življenjskih zgodb poveča ozaveščenost o ciljni skupini, spodbuja nediskriminacijo in prispeva k njihovi socialni vključenosti.

Skozi projekt so učitelji, ki se nemalokrat srečujejo z mankom učinkovitih metod dela s to ciljno skupino, dobili učinkovito učno orodje, odrasli z motnjo v duševnem razvoju pa priročnik za učenje s pomočjo pripovedovanja zgodb, napisan v lahko berljivi in razumljivi obliki, pripravljen v skladu s smernicami mreže Inclusion Europe. Največji učinek je tako viden prav pri teh osebah, ki so dobile njim prilagojeno priložnost izražanja in učenja. Vse sodelujoče organizacije iz sedmih držav so metodo že uvedle v svoje redno delo. Več o projektu DigiStorID na spletni strani .

Širši učinki projekta

Projekt poleg odličnih rezultatov, ki so pripravljeni v sedmih različnih jezikih, odlikuje še izredno široka diseminacija, ki je bila izvedena tudi s pomočjo Evropskega združenja za izobraževanje odraslih (EAEA) in mreže Inclusion Europe.

Center za izobraževanje in kulturo Trebnje že več kot šestdeset let povezuje različne generacije v Trebnjem. Odraslim nudi veliko priložnosti za kakovostno izobraževanje, v okviru Univerze za tretje življenjsko obdobje skrbi za aktivnosti starejših, ki jih z mlajšo generacijo povezuje tudi v okviru večgeneracijskega centra, sodeluje pa tudi z organizacijami, ki v lokalnem okolju skrbijo za najranljivejše.

Center za izobraževanje in kulturo Trebnje je za projekt prejel jabolko kakovosti 2021 v kategoriji splošnega izobraževanja odraslih. Vse prejemnike omenjene nagrade in opis nagrajenih projektov najdete tudi v tej brošuri.



Za ogled ostalih primerov obiščite stran Primeri dobrih praks.

CMEPIUS
Skip to content