Participacija v demokratičnem življenju, skupne vrednote in državljanska angažiranost
Program Erasmus+ posebno pozornost namenja omejenemu sodelovanju državljanov Evropske unije (EU) v demokratičnih procesih in pomanjkanju znanja o EU. Spodbuja udejstvovanje in sodelovanje v njihovih skupnostih ali političnem in družbenem življenju v Uniji.
Za prihodnost EU je ključna krepitev razumevanja Evropske unije, od zgodnjih let naprej. Poleg formalnega izobraževanja lahko k temu pomembno pripomore neformalno učenje, ki spodbudi tudi občutek pripadnosti EU.
Program poleg tega podpira aktivno državljanstvo in etiko pri vseživljenjskem učenju; spodbuja razvijanje socialnih in medkulturnih kompetenc, kritičnega razmišljanja ter medijske pismenosti. Spodbuja projekte, ki nudijo priložnosti za vključevanje ljudi v demokratično življenje ter socialno in državljansko participacijo tako v formalnih kot neformalnih učnih aktivnostih.
Poudarek je na ozaveščanju in razumevanju konteksta Evropske unije, zlasti v zvezi s skupnimi vrednotami, načeli enotnosti in raznolikosti ter z njeno družbeno, kulturno in zgodovinsko dediščino. V Sloveniji za izobraževalne vsebine skrbi Hiša EU.
Tematiko aktivnega državljanstva in kako se jo lahko zasleduje v projektih na različnih področjih programa Erasmus+ smo osvetlili s konferenco o aktivnem državljanstvu in participaciji, ki smo jo skupaj z agencijo Movit organizirali novembra 2024.
Na njej smo predstavili številne primere dobrih praks, ki so še vedno aktualni. Več vsebine najdete na podstrani konference.

Poleg participacije v demokratičnem življenju so ključne prioritete Erasmus+ programa tudi vključevanje in raznolikost, skrb za okolje in boj proti podnebnim spremembam in digitalna preobrazba. Vse aktivnosti znotraj programa so zastavljene tako, da izražajo te posamezne prioritete in jih s tem postavljajo v samo središče izvajanja programa.
Vrnite se na možnosti sodelovanja.