Kompetentno izvajanje pomoči na domu

Srednja gozdarska, lesarska in zdravstvena šola Postojna je v projektu »S sodelovanjem do novega učnega modula za kompetentno izvajanje pomoči na domu« združila moči s Srednjo školo Čakovec iz Hrvaške in podjetjem DEOS.

O projektu

Sodelujoči na projektu so izhajali iz dejanskih potreb na trgu dela, ki so posledica starajoče se družbe, v kateri bo vse več starajočih prebivalcev potrebovalo pomoč na domu. Gradnja domov za ostarele prebivalce namreč kmalu ne bo mogla več slediti potrebam, zato se pripravlja in v nekaterih državah že izvaja deinstitucionalizacija ostarelih. Tako vse več institucij izvaja nego in pomoč na domu z različno usposobljenim kadrom. V zadnjem času namreč na trgu dela skokovito narašča potreba po kadru za izvajanje pomoči na domu.

Obe šoli – Srednja gozdarska, lesarska in zdravstvena šola Postojna in Srednja škola Čakovec iz Hrvaške – kot izobraževalni instituciji na področju zdravstva čutita družbeno odgovornost, da se odzoveta potrebam družbe in skušata olajšati življenje tako ostarelim, ki predstavljajo ranljivo skupino, kot dijakom, ki jih želita dobro pripraviti na področje dela. Šoli sta se zato povezali s podjetjem DEOS d.o.o., da bi skupaj razvili potrebne učne vsebine za bodoče izvajalce pomoči na domu.

Rezultati projekta

Glavni rezultat projekta je ponuditi izobraževalcem vedno bolj aktualne vsebine, znanja, veščine in spretnosti, za katere je dobro, da jih obvladajo neposredni izvajalci pomoči na domu. Do sedaj je bila večina pomoči na domu skoncentrirana na nego in oskrbo oseb, ki tovrstno pomoč potrebujejo in zanjo zaprosijo. Že sedaj, v prihodnosti pa še veliko bolj, bodo uporabniki povpraševali po pomoči pri gospodinjskih opravilih, pri malih hišnih (p)opravilih in nekateri tudi pri urejanju okolice hiše.

Glavni cilj projekta je bila izdelava novega učnega modula odprtega kurikuluma izobraževalnega programa Bolničar negovalec, ki dijake in zaposlene pripravlja na izvajanje pomoči na domu.

V okviru projekta je nastal priročnik za učitelje, ki vsebuje tudi te razširjene vsebine in je namenjen učiteljem zdravstvenih šol, ki poučujejo modul Gospodinjstvo. Namenjen je tudi različnim izobraževalnim ustanovam, ki izvajajo izobraževanja odraslih na področju nege in pomoči na domu. Priročnik je prosto dostopen na spletnih straneh partnerjev pod opisom projekta. Prav tako so v okviru projekta nastali kratki izobraževalni videi na temo gospodinjskih opravil. 

Učinki projekta

Poleg številnih rezultatov (priročnik za učitelje, video vodiči…), ima projekt tudi široke  dolgoročne učinke. Vplival je na spremembo izobraževalnega programa Bolničar negovalec, spremenil je prakso dela znotraj podjetja, Ciljnim skupinam je ponudil novo znanje in poskrbel za bolj kakovostno oskrbo starostnikov na domu.

Rezultati projekta so javno dostopni na spletni strani. Oglejte si jih!

Spletna stran projekta



Za ogled ostalih primerov obiščite stran Primeri dobrih praks.

CMEPIUS
Skip to content