Vlada Republike Slovenije je sprejela Stališče Republike Slovenije do programov Erasmus+ in Evropska solidarnostna enota po letu 2027, ki smo ga na CMEPIUS-u soustvarjali skupaj z Ministrstvom za vzgojo in izobraževanje, Ministrstvom za visoko šolstvo, znanost in inovacije, Uradom Republike Slovenije za mladino ter Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport.
Stališče izhaja iz zaključkov evalvacije o učinkih programov Erasmus+ in Evropska solidarnostna enota na sisteme vzgoje, izobraževanja in mladinskega sektorja v Sloveniji ter upošteva tudi mnenja deležnikov, oblikovana na dogodkih, ki so sledili sektorskim poročilom, ki so objavljena tudi na naši spletni strani:
- Evalvacijsko poročilo o programu Erasmus+ v obdobjih 2014–2020 in 2021–2027 za področje splošnega šolskega izobraževanja
- Evalvacijsko poročilo o programu Erasmus+ v obdobjih 2014–2020 in 2021–2027 za področje poklicnega in strokovnega izobraževanja in usposabljanja
- Evalvacijsko poročilo o programu Erasmus+ v obdobjih 2014–2023 za področje terciarnega izobraževanja
- Evalvacijsko poročilo o programu Erasmus+ v obdobjih 2014–2020 in 2021–2027 za področje splošnega izobraževanja odraslih
Ključni poudarki stališča vključujejo ohranitev ločenosti med programoma Erasmus+ in Evropska solidarnostna enota, pri čemer slednji program predvsem spodbuja solidarnost med mladimi.
Poudarjena je tudi ohranitev obstoječih horizontalnih prioritet, z dodatnim osredotočanjem na spodbujanje evropskih vrednot, demokracije, vključevanje mladih in skrb za duševno zdravje.
Poudarek je na inkluziji z okrepljenimi ukrepi za udeležence z manj priložnostmi. Prav tako je ključnega pomena nadaljnji razvoj podpornih sistemov, poenostavitev administrativnih postopkov ter ambiciozen proračun za obdobje 2028–2034, s katerim bi lahko ohranili vsaj sedanji obseg aktivnosti.
Evropska komisija bo na podlagi nacionalnih in evropskih poročil pripravila nov predlog uredbe za vzpostavitev programa Erasmus+ za obdobje 2028–2035, ki bo znan sredi leta 2025.
(Vir: gov.si)