Evropska komisija je predstavila pobudo »Union of Skills« – Unija spretnosti, ki naj bi spodbudila visoko kakovostno izobraževanje, razvoj spretnosti in tako prispevala k odpravljanju pomanjkanja delovne sile v Evropski uniji.
Glavni cilj pobude Union of Skills je okrepiti spretnosti in veščine evropskih delavcev in tako povečati njihovo zaposljivost, s tem pa tudi konkurenčno EU gospodarstva. Aktivnosti pobude se bodo nanašale tako na otroke v šolah, kot tudi starejše delavce, pred upokojitvijo, z aktivnostmi pa bodo pridobili spretnosti, ki jih potrebujejo, da bi odlično uspevali v poklicnem okolju.
Ključni ukrepi Union of Skills bodo:
- izboljšanje in okrepitev osnovnih veščin;
- priložnosti za vseživljenjsko učenje in preusposabljanje za boljše zaposlitvene možnosti;
- olajšano priznavanje pridobljenih kvalifikacij in spretnosti znotraj EU;
- privabljanje in ohranjanje talentov, ki so pomembni za EU gospodarstvo;
- učinkovito upravljanje preko Evropskega opazovalnega središča za spretnosti in Visokega odbora za spretnosti.
Unijo spretnosti spremljata tudi Akcijski načrt za osnovne veščine (Action Plan on Basic Skills) in Strateški načrt za STEM izobraževanje (STEM Education Strategic Plan), katerih cilj je izboljšati veščine na področju znanosti, tehnologije, inženirstva in matematike, spodbujati STEM poklice, privabiti več deklet in žensk ter okrepiti pripravljenost na digitalne in čiste tehnološke prehode.
Vzpostavitev trdnih temeljev skozi izobraževanje in usposabljanje
Izobraževanje in usposabljanje imata ključno vlogo pri ustvarjanju kakovostnih delovnih mest, posledično tudi življenj. Denimo, s pilotnim projektom podporne sheme za osnovne spretnosti (Basic Skills Support Scheme pilot) bo Evropska komisija podpirala veščine na področju pismenosti, matematike, naravoslovja, digitalnih in državljanskih spretnosti.
Razvila in finančno podprla bo, skupaj z s članicami EU, okvir učinkovitih intervencijskih ukrepov (kot so zgodnje opozarjanje, spremljanje, individualno prilagojena podpora, mreže). Ta shema bo otrokom in mladim, ki imajo omejen dostop do pridobivanja osnovnih spretnosti, omogočala, da dvignejo raven svojih dosežkov.
Redno nadgrajevanje znanja in preusposabljanje
Pridobivanje novih spretnosti bi moralo biti reden del profesionalnega življenja ljudi, saj le tako lahko sledijo razvoju gospodarstva.
Komisija bo zato:
- predlagala širšo uporabo mikrodokazil;
- okrepila »Pakt za spretnosti«, da bi čim večjemu številu delavcev pomagala pridobiti spretnosti na strateških področjih;
- pilotno uvedla »Jamstvo za spretnosti« (Siklls Guarantee), ki bo delavcem, ki jim grozi brezposelnost, omogočilo pridobivanje novih spretnosti.
Evropska unija bo poenostavila in okrepila »Akademije spretnosti«, ki bodo zagotavljale veščine, ki jih organizacije potrebujejo, da dosežejo zeleni prehod in dogovor o čisti industriji.
Spodbujanje prostega gibanja usposobljenih ljudi
Ves potencial prostega trga bo izpolnjen, ko bodo krožile tudi spretnosti. Da bi zagotovili več priložnosti za delavce in podjetja, bo komisija ustvarila »Pobudo za prenosljivost spretnosti« (Skills Portability Initiative), ki bo prinesla lažje prepoznavanje upoštevanje spretnosti in kvalifikacij po vsej EU, ne glede na to kje so bile pridobljene. Iniciativa bo promovirala uporabo digitalnih potrdil.
EU – magnet za talente
Pobuda Union of Skills bo okrepila prioložnosti, da EU privabi, razvija in ohrani ključne talente, tako znotraj EU, kot tudi širom sveta.
Evropska komisija bo tako predstavila pilotni razpis Marie Skłodowska-Curie Actions ‘Choose Europe’, s proračunom 22,5 milijona evrov, ki bo privabil najboljše kadre sveta, s tem da jim bo ponudil odlične možnosti za znanstveno raziskovanje, dobre pogoje zaposlitve in možnosti nadgrajevanja kariere.
Nadalje bo komisija, ko bosta njeno namero potrdila tudi Evropski parlament in Evropski svet, ustanovila »Evropski bazen talentov« (EU Talent pool), ki bo omogoča zaposlovanje zunaj meja EU, na vseh ravneh spretnosti, še posebej pa na področjih, ki se spopadajo s pomanjkanjem kadrov. »Visa Strategy«, strategija za pridobivanje viz, bo predstavljena v letu 2025 in bo še bolj podpirala lažji prihod najboljših študentov, usposobljenih delavcev in raziskovalcev.
Več informacij: Union of Skills – European Commission