Motiviranje branja – težki bralci

Knjižnica Bena  Zupančiča Postojna je z Erasmus+ projektom želela dvigniti bralno motivacijo uporabnikov knjižnice in utrditi sodelovanja med knjižnicami na področju spodbude branja.

O projektu

S tremi sklopi mobilnosti (dve v virtualni obliki in ena kombinirana) so v knjižnici okrepili organizacijska in pedagoška znanja zaposlenih ter spremljali praktični prikaz delavnic. Namen je bil tudi vzpostavitev trajnih mednarodnih partnerstev in utrditev pridobljena znanja zaposlenih, tako da bodo v bodoče sami vodili podobne dogodke.

Primere dobre prakse so si ogledali v Narodni in študijski knjižnici v Trstu, v Slovenski študijski knjižnici v Celovcu in v Nacionalni centralni knjižnici v Rimu.

Rezultati projekta

Najvidnejši rezultat je bila priprava in izpeljava nove delavnice motiviranja branja v obliki detektivke, ki je uvedena v redni knjižnični program.

Izboljšave se opazijo tudi pri pripravi dogodkov in organizaciji, promociji ter izvajanju samih dejavnosti. Z mobilnostjo v tujini so pridobili jezikovne spretnosti v tujem jeziku na strokovnem področju in pedagoške kompetence v smislu novih idej in razširitvi obstoječih programov, predvsem v smeri motiviranja branja. Videli so kako delujejo knjižničarji v tujini in kje lahko izboljšajo svoje delo. Stkali so tudi trdne partnerske vezi za prihodnje sodelovanje.

Kot direktna posledica oz. rezultat projekta je stalna dejavnost “Detektivka v knjižnici”, delavnica motiviranja branja v obliki ugankarske sobe pobega, kjer udeleženci iščejo ukradeno knjigo in s pomočjo knjig in različnih pripomočkov korak za korakom iščejo odgovore ter podrobneje spoznajo knjižnico.

Učinki projekta

Z izboljšanjem kompetenc strokovnih delavcev v knjižnici se je povečal obisk knjižnice in zadovoljstvo uporabnikov, pridobili so nove partnerje iz tujine, s katerimi nadaljujejo z mednarodnim sodelovanjem.

V »pobegu iz knjižnice« so sodelovale tudi osnovne šole, otroci so uporabljali različne pripomočke in reševali uganke. 

Rezultate projekta in izkušnjo s sodelovanjem v programu Erasmus+ so v nadaljevanju delili s ključnimi organizacijami v svoji regiji (Zavod Znanje Postojna, Medgeneracijski center Točka…) ter na rednem letnem srečanju bibliotekarjev Slovenije, kjer so predstavili svoj primer dobre prakse. 

Več o zanimivem projektu tudi na platformi EPALE.



Za ogled ostalih primerov obiščite stran Primeri dobrih praks.

CMEPIUS
Skip to content